Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

10-lecie Średzkiego Żeglarstwa Sportowego

Harmonogram
  • 18.06.2022

  • Regaty 10-lecia Średzkiego Żeglarstwa Sportowego

  • klasyfikacja: Optimist do lat 11, Optimist 12-15, Cadet, Europa, Omega T, Radiojachting F5-E

  • 03.07.2022

  • Żeglarstwo Bez Barier

  • jezioro Średzkie w Środzie Wielkopolskiej

  • impreza dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów

  • 10.07.2022  NOWY TERMIN 07.08.2022

  • Rejs 10-lecia

  • jezioro Średzkie w Środzie Wielkopolskiej

  • jezioro Raczyńskie w Zaniemyślu

  • 18.12.2022

  • Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wiązaniu Węzłów
    godz. 17:00

  • Wielki Test z Wiedzy o Żeglarstwie
    godz. 14:50-17:00

  • siedziba Akademii, ul. Witosa 11A

  • W ramach Światowego Dnia Wiązania Węzłów

  • REGULAMIN KONKURSU „Test z wiedzy o żeglarstwie”  regulamin_konkursu_test_z_wiedzy_o_zeglarstwie

REGATY 10-LECIA 
Średzkiego Żeglarstwa Sportowego

o Puchar Trenera Akademii Żeglarstwa

Regaty zostały rozegrane na jeziorze Średzkim w Środzie Wielkopolskiej w klasach/kategoriach Optimist do lat 11, Optimist 12-15 lat, Europa i Omega. Regaty były wznowieniem cyklu imprez rozgrywanych od 2012 roku w Środzie Wlkp. organizowanych przez trenera Patryka Różańskiego. W regatach wzięło udział 28 żeglarzy z 5 klubów żeglarskich. Rozegrano 3 wyścigi w klasie Omega, 4 w klasie Optimist i 5 w klasie Europa przy wietrze 3-4 bft. Pełne wyniki TUTAJ. Fotorelacja oraz relacja pisana w przygotowaniu.

Żeglarstwo BEZ BARIER

Całodniowa impreza żeglarska podczas, której osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość wsiąść na żaglówki i żeglować razem z doświadczonymi żeglarzami po jeziorze Średzkim. W Żeglarstwie Bez Barier wziąć udział mogą także osoby 60+ i opiekunowie.

REJS 10-LECIA

Rejs 10-lecia odbędzie się na dwóch jeziorach jednocześnie. Na jeziorze Średzkim i na jeziorze Raczyńskim na jachtach udostępnionych przez Akademię. Z jednego jeziora na drugie uczestnicy będą mogli przetransportować się powiatową koleją wąskotorową. Uczestnicy zrzeszeni w PTTK będą mogli uzyskać zaświadczenie o odbyciu rejsu. Dzieci do lat 12 będą mogły zdobyć odznaczenie PTTK „Optymistek”.

Harmonogram kursowania Kolei Wąskotorowej ŚKP http://sredzkakolejpowiatowa.pl/rozklad-jazdy/  pomiędzy Środą Wielkopolską, a Zaniemyślem. Migrować między dwoma jeziorami najciekawiej jest właśnie zabytkowym szlakiem. Znad jeziora Średzkiego na dworzec kolei wąskotorowej koło cukrowni można przejść pieszo, podjechać rowerem, bezpłatną komunikacją miejską lub autem. W Zaniemyślu dworzec kolei wąskotorowej jest tak blisko jeziora, że wystarczy zdecydowanie wędrówka piesza.

REJS 10-LECIA ŚREDZKIEGO ŻEGLARSTWA SPORTOWEGO już w najbliższą niedzielę!
Kiedy?
7 sierpnia w niedzielę w godzinach od 09:00 do 17:00 j. Średzkie i 10:00-17:00 jezioro Raczyńskie
Gdzie?
Dwie lokalizacje jednocześnie!
1️⃣Jezioro Średzkie – wsiadanie na kąpielisku miejskim
2️⃣Jezioro Raczyńskie – AKTUALIZACJA 06.08.2022 Podajemy lokalizację/miejsce wsiadania i wysiadania na jacht żeglujący po jeziorze Raczyńskim. Podjęto decyzje, że na jacht wsiadanie odbywać się będzie na Wyspa Edwarda we wskazanej przez mapę google lokalizacji: https://goo.gl/maps/jzQiHxGKWV2khsZH6 (jeśli miejsce ulegnie zmianie Akademia udostępni odpowiedni komunikat na stronie Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej)
Dla kogo?
Absolutnie dla każdego!
Jaki koszt?
Całkowicie bezpłatnie. Żeglarze z Akademii Żeglarstwa od lat organizują eventy całkowicie społecznie w ramach swojego czasu wolnego i pasji.
Na czym będziemy pływać?
W Środzie Wielkopolskiej na pięknych Omegach, multimedalistkach Mistrzostw Woj. Wielkopolskiego. W Zaniemyślu na 7,5 metrowym jachcie kabinowym o imieniu Julka. Jacht ten posiada piękną historię, którą opowie osobiście jej budowniczy i armator.
Jak się przygotować?
Najważniejsze to ubrać się odpowiednio do pogody. Aby bezpiecznie poruszać się na jachcie należy mieć na stopach obuwie. Boso nie żeglujemy. Jeśli chodzi o ubiór to wymagane jest noszenie co najmniej koszulki – nie zakładamy kapoków (środków asekuracji osobistej) bezpośrednio na ciało. Środki bezpieczeństwa zapewnia organizator.
Co z tą pogodą?
Pierwotnie rejsy miały odbyć się na początku lipca. Jednak wówczas niekorzystna prognoza pogody wymusiła na organizatorach zmianę terminu. Teraz event odbędzie się niezależnie od pogody. Organizator jednak zapowiada piękną stabilną pogodę!
Nie samo żeglarstwo…
Podczas żeglowania będzie można porozmawiać z naszymi sternikami. Tak na prawdę o wszystkim. Dzieci do lat 12 będą miały szansę zdobyć punkty, które z kolei mogą zaowocować odznaką PTTK „Optimistek” w stopniu podstawowym. Członkowie PTTK, którzy wylegitymują się ważną legitymacją PTTK będą mogli uzyskać zaświadczenie o odbytym kursie.
Mega słodka niespodzianka!
Cukrownia Diamant – Słodkie Łączy wyróżniła pomysł organizacji Rejsu 10-lecia i wsparła finansowo w ramach projektu „Dobre działania”. Dzięki temu 25 pierwszych osób, które wezmą udział w rejsach otrzyma BON OKOLICZNOŚCIOWY na przejazd w obie strony Średzka Kolej Powiatowa między Środą, a Zaniemyślem. Tak więc jeśli ktoś planuje udział w rejsach na obu jeziorach tego dnia będzie miał okazję przetransportować się piękną kultową wręcz kolejką!
Z jakiej okazji taki rejs?
Akademia Żeglarstwa organizuje w 2022 roku cykl eventów otwartych dla każdego z okazji jubileuszu wprowadzenia projektu Patryka Różańskiego na akwen miejski w Środzie i tym samym wprowadzenia żeglarstwa sportowego do Powiat Średzki
Od początku…
Projekt Różańskiego zakładał zakup szkoleniowych jachtów, rozpoczęcie szkoleń żeglarskich dla dzieci w klasie Optimist i utworzenie uczniowskiego klubu żeglarskiego. Projekt spodobał się włodarzom, a pomysł zakupu żaglówek przeszedł głosowanie Rady Miasta. Pod koniec wiosny wszystko się zaczęło. Ruszył nabór i pierwsze zajęcia sportowe na jeziorze Średzkim. Pod koniec lata 2012 trener Różański zorganizował Pierwsze Regaty na j. Średzkim dla swoich uczniów. Tak zrodziła się tradycja, która trwa do dziś. Efektem pracy trenera było utworzenie we wrześniu 2012 roku UKŻ „Środa”, który jesienią domknie dekadę. W roli komandora, trenera, szkutnika, bosmana i zawodnika UKŻ „Środa” pracował na rzecz dzieci i młodzieży w Powiecie Średzkim prowadząc liczne projekty społeczne równolegle do prowadzonych szkoleń swoich zawodników. Przez 6 sezonów jego zawodnicy odnosili sukcesy na regatach regionalnych, wojewódzkich i Pucharze Polski w klasach Optimist, Cadet, Europa i Omega. W 2018 roku Patryk Różański zrezygnował z pełnienia funkcji trenera i komandora oraz wystąpił z UKŻ „Środa”, aby jesienią utworzyć klub żeglarski – Akademia Żeglarstwa. Klub ten kontynuuje projekty społeczne Różańskiego, szkoli dzieci i młodzież na żeglarzy sportowych, szkoli osoby dorosłe na żeglarzy jachtowych i organizuje obozy żeglarskie w Środzie Wlkp. Obecnie mamy w Środzie Wlkp. dwa kluby żeglarskie, w których zawodnicy odnoszą liczne sukcesy na zawodach.

Rejs 10-lecia wsparty dofinansowaniem od Diamant – Słodkie łączy.

Szczegóły wsparcia naszego projektu można poznać TUTAJ.

Wielki Test z Wiedzy o Żeglarstwie

W ramach obchodów 10-lecia przeprowadzony zostanie konkurs Test Wiedzy o Żeglarstwie. Tegoroczna edycja Testu będzie miała charakter ogólnopolski. Konkurs zostanie przeprowadzony w kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich i zawodowych, studentów, open oraz 50+.

Ogólnopolskie Mistrzostwa
w Wiązaniu Węzłów

Jednodniowy konkurs w wiązaniu węzłów. Sprawdzimy zakres wiedzy oraz umiejętności wiązania. Wyłonimy najlepszego Wiązacza Węzłów.

PRELEKCJE w szkołach

Odwiedzimy szkoły w Powiecie Średzkim i opowiemy o żeglarstwie na „Spotkaniach z żeglarstwem” oraz nauczymy jak bezpiecznie uprawiać sporty wodne podczas „Bezpiecznych wakacji nad woda”.