Zajęcia z żeglarstwa sportowego dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych prowadzone są przez Internet. #zostanwdomu
Po tygodniu pracy zdalnej nasz klubowy trener dopracował „studio” w domu, z którego nadaje wykłady na żywo w Internecie. Dzięki tym rozwiązaniom, dzieci maja zapewnione wykłady, warsztaty oraz zajęcia z przygotowania motorycznego podczas pobytu w domu. Możemy dalej pogłębiać wiedzę na temat żeglarstwa sportowego.
Budowy jachtów oraz nazewnictwa poszczególnych elementów można się uczyć podczas… ich budowania. We wtorek 24.03.2020 (17:00-18:30) razem z trenerem dzieci i młodzież w warunkach domowych budowała Optimisty. W ponad godzinę powstała spora flota małych dzielnych „mydelniczek”. Małe modele żaglówki szkoleniowo-regatowej pozwalają na lepsze uczenie się podstawowej budowy Optimista. Mając do dyspozycji 2 Optimisty w domu można przeprowadzać symulacje sytuacji zachodzących podczas wyścigów z rozpatrzeniem przepisów regatowych żeglarstwa. Modele można także doposażać tworząc każdy element wyposażenia taki jak szoty, bloczki, regulacje, icki, wimpel itd. Wtedy tak na prawdę można nauczyć się wszystkich nazw, których znaleźć można w obrębie samego Optimista nawet 60. Następnie można rozwijać znajomość zastosowania każdego z tych elementów. Zabawa plastyczno-techniczna może więc dużo wnieść do procesu edukacji najmłodszych żeglarzy. Jak się okazuje w praktyce metoda ta jest skuteczna również wśród młodzieży i dorosłych. Na następnych zajęciach online poświęconych budowie jachtów dzieci zbudują jachty innych klas.
W piątek 27.03.2020 (17:00-18:00) odbyły się kolejne zajęcia na temat węzłów wykorzystywanych w żeglarstwie sportowym. Trener zaprezentował nowe węzły. Wykład połączony był z warsztatami. Wszyscy uczestnicy online ćwiczyli wiązanie nowych węzłów za pomocą linek, sznurowadeł, sznurków powyciąganych z bluz i innych rzeczy, które można użyć. Jak się okazuje w domu można znaleźć przeróżne przedmioty pomocne w dydaktyce żeglarstwa. W dobie zajęć online zwiększa się także kreatywność wszystkich.
W sobotę (28.03.2020 g.10:00-12:00) mieliśmy okazję do pogłębienia wiedzy z teorii żeglowania na kolejnym wykładzie naszego trenera. Tym razem mocno rozwinęliśmy tematykę związaną z wpływem sposobu prowadzenia jachtu na prędkość i skuteczność. To dość obszerny temat, który zawiera sporo zagadnień. Każde z nich omówiliśmy odrębnie, a w zrozumieniu tej wiedzy pomagały nam liczne ilustracje i materiały dydaktyczne.
Podczas drugiego tygodnia kwarantanny stworzyliśmy ciekawe wyzwanie dla wszystkich dzieci przebywających od ponad 2 tygodni w domach. Zabawa polega na zbudowaniu własnoręcznie żaglówki przy użyciu tego co znajdziemy w domu. W naszej instrukcji dostępnej na stronie https://akademia.zeglarstwa.pl podpowiadamy jak zrobić to najprościej z kartki papieru. Wystarczy mieć nożyczki, klej w sztyfcie i właśnie kartki papieru. Kto ma drukarkę może wydrukować szablon i od razu rozpocząć budowę. Kto jej nie ma może przerysować szablon na ekranie komputera czy telewizorze. Metoda jest dowolna. Ktoś kto ma większe umiejętności plastyczno techniczne może wykonać dowolną żaglówkę z papieru. Warunek jest jeden, poza kadłubem łódź musi posiadać chociaż jeden żagiel. Gdy już ktoś zbuduje jacht w swojej domowej szkutni i stoczni może zrobić zdjęcie i udostępnić je na naszym wydarzeniu lub u siebie na portalach społecznościowych z dopiskiem #optimistchallenge Dzięki temu połączymy się niezależnie od tego gdzie mieszkamy.
Serdecznie zapraszamy dzieci z powiatu średzkiego oraz dzieci w całej Polsce do udziału w tym fantastycznym wyzwaniu na czas kwarantanny. Wyzwanie ma zasięg globalny, tłumaczenie na język angielski jest dostępny na stronie wyzwania.
Jako Akademia Żeglarstwa wykorzystujemy maksymalnie nasze zdolności metodyczne oraz kreatywność. Tworzymy rozwiązania mające na celu podniesienie pozytywnego samopoczucia dzieci, które od 2 tygodni siedzą w domach i muszą się odnaleźć w nietypowej dla wszystkich sytuacji pandemii. Poza wyzwaniem, którym chcemy dotrzeć nie tylko do żeglarzy, ale do wszystkich dzieci, prowadzimy od początku wyjątkowej sytuacji zajęcia programowe w trybie online, zarówno na żywo jak i replayach. Dzięki szybkiej reakcji udało się nam stworzyć narzędzia do komunikowania się z podopiecznymi z grupy średzkiej jak i tej z Kościana. Na zajęciach online odnotowujemy 100% frekwencje. Dzieci więc mają zapewnioną ciągłość szkolenia w drodze do mistrzostwa w naszej średzkiej Akademii Żeglarstwa. Kwarantanna wymusiła na nas nadgonienie programu szkolenia regatowego dotyczącego przepisów jak i teorii żeglowania pod kątem zjawisk fizycznych. Wyzwaniami chcemy poprawić dzieciom humor, zapewnić rozrywkę i zabawę poprzez sport, poprzez pogłębianie pasji. Chcemy jak najwięcej dobra podawać dalej. – Patryk Różański komandor i trener AŻ.
Jeśli spodobał się Tobie ten artykuł oraz działania naszej Akademii udostępnij go i podaj dalej. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy dzieci i młodzieży. Chcemy promować i udostępniać żeglarstwo wszystkim. A-hoj!