Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

III Rajd Pieszy „Wychodne z Akademią” na trasie Środa-Zaniemyśl-Środa

17 listopada 2024r. w niedzielę klub żeglarski Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej zorganizowała po raz trzeci Rajd Pieszy „Wychodne z Akademią”. Listopadowy Rajd z okazji Święta Niepodległości odbywa się na trasie Środa Wielkopolska – Zaniemyśl – Środa Wielkopolska. Uczestnicy mają do wyboru do pokonania dystans 14km do Zaniemyśla lub 28km „tam i z powrotem”. Tegoroczna edycja przebiegła przy pogodzie dość słabej i wymagającej. Mocny wiatr z przeciwka utrudniał marsz na pierwszym odcinku. Pojawiający się momentami opad deszczu i mżawki również. Do tego odczuwalna temperatura poniżej zera także nie ułatwiała zadania. U uczestników marszu jednak nie było widać niepokoju czy grymasu na twarzach.

Zaraz po zbiórce pod siedzibą Akademii na ulicy Witosa 11A w Środzie omówiono zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Kolumnę pieszych poprowadził komandor i trener średzkiego klubu żeglarskiego Patryk Różański – inicjator rajdu. Na „tyłach” porządku i bezpieczeństwa pilnował trener Farid Chargui. O godzinie 07:05 grupa wyruszyła w drogę. Dobrze przygotowana na warunki atmosferyczne i rodzaj aktywności fizycznej ekipa szła równym tempem przez cały dystans pierwszego odcinka. Ze względu na trwający remont drogi Kórnickiej udało się bezproblemowo przejść przez drogę S11, co jest za każdym razem najtrudniejszym elementem rajdu. Podczas pierwszej edycji gdy wyruszali we mgle mieli zapewnioną eskortę średzkiej drogówki, aby bezpiecznie przeprawić się przez drogę krajową. W tym roku znając prognozy pogody byli w stanie przeprawić się bez pomocy. Równe tempo marszu i brak niespodzianek na trasie pozwolił na dobry wynik w Zaniemyślu. Zaledwie kilka aut mijało kolumnę pieszych. Na półmetku, po przejściu 14km grupa zameldowała się po 2 godzinach i 26 minutach. Jak się okazało został tym samym ustanowiony nowy czas lepszy o ponad 10 minut względem poprzedniej edycji. Tradycyjnie zrobiono zdjęcie grupowe uczestników pod głównym wejściem do Kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Następnie odbył się plenerowy piknik regeneracyjny. Herbata i kawa z termosu i prowiant z plecaków to stałe menu piechurów. Miłą niespodzianką była czynna całodobowa toaleta „za 5zł” w centrum Zaniemyśla. O godzinie 10:00 grupa idąca w drugim etapie Rajdu wyruszyła w drogę powrotną do Środy. Ekipy wracające autobusem pozostały na przystanku linii 18. Idąc z wiatrem można było odczuć wrażenie, że wzrosło tempo marszu. Pilot dozował zapał grupy, aby ta zachowała energię do samej mety. W planie było bowiem utrzymanie średniego tempa na całej trasie i ustanowienie dobrego czasu. Znane widoki na trasie powrotnej dawały złudne wrażenie zakrzywienia czasoprzestrzeni. Podejścia i zejścia przy ciągłych rozmowach minęły w odczuciu błyskawicznie. Druga przeprawa przez S11 zabrała nieco ponad 2 minuty czasu. Cierpliwość i bezpieczeństwo to podstawa u organizatora rajdu. Podejście przy wodociągach i Solarisie także wpłynęło na czas. Zapał nie malał. Natomiast zegarek nie zwalniał. Finalnie udało się całą grupą dojść do celu wspólnie ustalając całkowity czas wędrówki na 4 godziny 53 minuty i 57 sekund. Wynik został poprawiony względem edycji z 2023 roku o 28 minut. W siedzibie Akademii Żeglarstwa wręczono certyfikaty ukończenia Rajdu na dystansie 14km i 28km.

„Trzeci raz zorganizowałem rajd pieszy z Środy Wlkp. do Zaniemyśla i z powrotem. W jedną stronę 14km. W obie 28km. Udało się w tym roku złamać czas 5h. Szczegóły możecie zobaczyć na zdjęciach. Piechurzy z roku na rok szybciej uwijają się nóżkami. Część z nich chodzi i trenuje ze mną od lat. W roli pilota i pacemaker-a kolejny raz bezpiecznie poprowadziłem kolumnę pieszych. To dość duża odpowiedzialność. Staram się planować wydarzenie tak, aby zminimalizować ewentualne ryzyko. Trasa poprowadzona jest mało uczęszczanymi drogami i szlakami. Dzisiaj szedłem z ekwipunkiem na plecach +7kg. Niczego nie może zabraknąć w razie nieprzewidywanych okoliczności. Uczestnicy zawsze podchodzą profesjonalnie do tematu oznakowania i kamizelek odblaskowych. Przodownicy zabezpieczający kolumnę posługują się także znakami świetlnymi i dźwiękowymi. Każdy uczestnik w grupie ma więc ciągłą orientację co się dzieje na trasie. Fakt, pogoda dzisiaj nie rozpieszczała. Pomimo to grupa utrzymała dobre tempo marszu. Na trasie często pytałem wszystkich czy wszystko ok. Celem Rajdu jest bowiem przejście dystansu. Czas nie gra tutaj zbytnio roli. To jak szybko idziemy zależne jest od wieku uczestników i ich możliwości. Ta edycja okazała się mocna. Mamy więc powód do chwalenia się. Ustanowiliśmy nowy czas przejścia do Zaniemyśla. Na całkowitym dystansie także udało się tego dokonać. Gratuluję wszystkim uczestnikom Rajdu za podjęcie wyzwania i spędzenie niedzielnego poranka w tak aktywnej formie. Rajd zorganizowany został z okazji Święta Niepodległości. Zatem w 2025 planujemy kolejną edycję, na którą już dziś zapraszam. A-hoj!” – Patryk Różański – Instruktor Turystyki Żeglarskiej PTTK cert. nr 132

Nowy rekord czasu przejścia III RAJD PIESZY „WYCHODNE Z AKADEMIĄ” zarówno na trasie do Zaniemyśla, jak i w obie strony.
Dystans: 28.00km w czasie brutto 4godz 53min 57sek
Na półmetku w Zaniemyślu:
Dystans: 14.00km w czasie brutto 2 godz 26min i 50sek
[Czas mierzony od A do B i B do A bez uwzględnienia przerwy na WC i przekąski w Zaniemyślu. Uwzględnia natomiast postoje na trasie: WC, przejścia przez s11 i inne przejścia.
Pogoda: temp pow. +4°C, odczuwalna -5 do -3°C, wiatr na trasie z A do B pod wiatr, 4Bft max. z B do A z wiatrem. Momentami opad drobnego deszczu.]
Punkty krańcowe trasy:
A: ul. Wincentego Witosa 11A w Środzie Wielkopolskiej, przed wejściem do siedziby Akademii Żeglarstwa
B: ul. Poznańska 14b w Zaniemyślu, przed wejściem do kościoła.
Żeglarze Akademii w ciągu roku spotykają się w czwartki o godzinie 18:00 i uczestniczą w zorganizowanym Marszu „Wychodne z Akademią” podczas, którego przechodzą dystans 10.00km. Startują z Witosa 11A. Średni czas marszu 1godzina 45minut. Maksymalny przewidywany czas to 2godziny. Rekord trasy (przy udziale tylko doświadczonych piechurów) to 1 godzina i 13 minut na trasie Środa-Jarosławiec-Środa.