Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

WYŚCIG EKOżaglówek 2025 – III EDYCJA

ZWYCIĘZCY III EDYCJI:
SZYMON DOMINIAK (kat. NAJSZYBSZA EKOŻAGLÓWKA)
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ (kategoria NAJLICZNIEJSZA REPREZENTACJA SZKOLNA)
GRATULUJEMY!!!

W niedzielę w Dzień Dziecka odbyła się III edycja Wyścigu EKOżaglówek w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2025. W południe przyjmowaliśmy zgłoszenia do konkursu, a Jury weryfikowało prawidłowość wykonania modeli. Komandor Patryk Różański dokonywał pomiarów i oznakowywał żaglówki zakwalifikowane do wyścigu. Mierzono szerokość, długość i wysokość modeli. Te przekraczające gabaryty miały możliwość modyfikacji przed ponowną rewizją i zatwierdzeniem. Po zakończeniu zapisów o godzinie 12:25 odbyła się odprawa sterników, podczas której omówiono zasady bezpieczeństwa w trakcie wypuszczania jachtów na starcie oraz omówiono zasady rywalizacji. 17 uczestników i tyle samo różnych konstrukcji mierzyło się z wiatrem i falami jeziora Średzkiego. Pojawiły się jachty jedno, dwukadłubowe – katamarany i trzykadłubowe – trimarany. Jedno i wielomasztowe. Tak samo w przypadku żagli. Zarówno ilość jak i kształty żagli były przeróżne. Można było dostrzec także różne metody spoin – kołkowanie, klinowanie, wiązanie i oplatanie. Zawodnicy wystartowali jednocześnie na gwizdek Komandora. Wiatr sprzyjał i żwawo powiewał zza pleców uczestników. Najszybciej do mety dopłynęła ekożaglówka Szymona Dominiaka, która od samego początku wysunęła się na pozycję lidera. Jak się okazało do samej mety już tego prowadzenia nie oddała. Biorąc pod uwagę trajektorię i drogę jaką przebyły wszystkie ekożaglówki to właśnie droga tej zwycięskiej była najbardziej optymalna i równa. Na zakończeniu zwycięzca otrzymał gigantyczny puchar z rąk burmistrza miasta Środa Wielkopolska Piotra Mielocha. Nagrodę dla najliczniejszej reprezentacji szkolnej otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej.

„Z roku na rok konkurs budowania ekologicznych modeli jachtów napędzanych wiatrem znajduje coraz większe zainteresowanie. Każda EKOżaglówka wykonana jest z materiału przyrodniczego. Za sprawą kreatywności uczestników każda jest inna. W tym roku do zabawy przyłączył się partner imprezy – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedstawiciele Wód Polskich zadbali o liczne atrakcje dla dzieci. Można było m.in. wziąć udział w quizie i wygrać fantastyczne nagrody. Można było także uzyskać szereg informacji dotyczących gospodarowaniem wodą, ekologii czy ochrony środowiska. Przed nami kolejne edycje. Chcielibyśmy zorganizować bonusowy wyścig jeszcze w tym roku, na zakończenie lata. Gratuluję wszystkim uczestnikom tegorocznej, trzeciej edycji oraz zwycięzcom.” – Patryk Różański

REGULAMIN DO POBRANIA: TUTAJ

POPRZEDNIE EDYCJE: 2023, 2024

PARTNERZY WYDARZENIA:

Regulamin „Wyścigu EKOżaglówek” 01.06.2024r. NIEDZIELA godz. 12:00:
  1. Konkurs zostanie przeprowadzony nad jeziorem Średzkim w niedzielę w dniu 01.06.2025r..
  2. Biuro zawodów znajdować się będzie w niebieskim namiocie przy wejściu na duży pomost miejskiego kąpieliska [przy u. Plażowa 4, Środa Wielkopolska ].
  3. Organizatorem jest Akademia Żeglarstwa w Śodzie Wlkp., a współorganizatorami Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska oraz Starosta Powiatu Średzkiego.
  4. Konkurs ma na celu dobrą zabawę poprzez kreatywne podejście do tematyki żeglarstwa, ekologii i przyrody.
  5. Zgłoszenia ekożaglówek odbywać się będą od godziny 12:00. Osoby poniżej 16 roku życia mogą zarejestrować się w konkursie wyłącznie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub nauczyciela. Uczestnictwo jest bezpłatne.
  6. Każdy uczestnik musi przejść rejestrację w JURY konkursu zanim weźmie udział w wyścigu. Niezarejestrowana Ekożaglówka nie będzie klasyfikowana w zawodach.
  7. JURY konkursu będzie weryfikować przy zgłoszeniach prawidłowość zastosowanych materiałów do budowy Ekożaglówek, a dopuszczone do konkursu Ekożaglówki zostaną przez organizatora odpowiednio oznakowane.
  8. Wyścig rozpocznie się po zakończeniu etapu rejestracji Ekożaglówek przez JURY.
  9. Ekożaglówka może być zbudowana wyłącznie z MATERIAŁU PRZYRODNICZEGO, a jej wielkość nie może przekraczać 50cm długości/szerokości/wysokości (może być mniejsza i nie musi być foremna). Ekożaglówka powinna pływać na wodzie tak, aby unosić się jakkolwiek na powierzchni wody – musi być widoczna. Żeby Ekożaglówka mogła być żaglówką musi posiadać żagiel i jest to element obowiązkowy. Poniżej podajemy listę materiałów dozwolonych:
  • liście
  • kora
  • łodygi
  • gałązki
  • inne elementy roślin
  • materiał przyrodniczy nieożywiony jeśli jest konieczny do prawidłowej żeglugi Ekożaglówki

10. Nie dozwolone jest: stosowanie współczesnych materiałów, materiałów z recyklingu, papieru, tektury, tworzyw sztucznych, nowoczesnych lin z włókien naturalnych typu juta, śrub, drutów, żyłek, nici, taśmy klejącej, klejów wszelkiego rodzaju w tym kleju termicznego, farb, lakierów, akryli, silikonów i innej chemii, wykorzystywanie do budowy zwierząt w jakiejkolwiek formie (pióra, puch, itp.). Czym więc wiązać i scalać poszczególne elementy? Podpowiadamy, że łodygi kwiatów babek nadają się do tego doskonale. Można jednak w przyrodzie znaleźć inne równie skuteczne metody łączenia.

11. Po wyścigu organizator dopełni wszelkich starań aby wyłowić i zutylizować wszystkie prace konkursowe.

12. Wyścig Ekożaglówek wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: 1. Puchar Trenera Akademii Żeglarstwa dla NAJSZYBSZEJ Ekożaglówki wyścigu oraz Puchar Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska dla NAJLICZNIEJSZEJ reprezentacji szkolnej. W przypadku remisu w kategorii szkolnej o zwycięstwie zadecyduje pytanie od JURY do reprezentantów szkół w remisie. Szkoła reprezentanta, który odpowie prawidłowo na pytanie zwycięży.

13. Decyzja JURY konkursu na etapie rejestracji Ekożaglówki jak i podczas wyścigu i mety wyścigu jest ostateczna i nie podlega dyskusji. Zakończenie konkursu nastąpi niezwłocznie po wyłonieniu zwycięzców i zostanie zapowiedziane przez JURY.

14. Wszyscy uczestnicy zgłaszają się do konkursu na własną odpowiedzialność, a organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek zdarzenia na osobie czy mieniu podczas konkursu. Podczas wodowania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wpaść do wody itp. Dzieci powinny uczestniczyć w asyście rodzica, opiekuna prawnego lub nauczyciela.

15. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu jak i harmonogramu konkursu w każdym momencie.

16. Organizator w dniu konkursu poinformuje uczestników o metodzie wodowania Ekożaglówek do wyścigu. Zostanie także przedstawiona trasa wyścigu (zależna od warunków pogodowych, kierunku wiejącego wiatru i ilości zgłoszonych uczestników).

17. Zgłaszając się do Wyścigu uczestnicy wyrażają zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku oraz danych podanych przy zgłoszeniu przez organizatora, współorganizatorów i media w celach stworzenia relacji audio wizualnej z wydarzenia oraz materiałów prasowych, które będą ogólnodostępne w celach promocyjnych i reklamowych.