W sobotę 17 maja 2025 odbyła się kolejna edycja Regat o Puchar Trenera Akademii Żeglarstwa oraz o Puchar Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska. Do Środy Wielkopolskiej zjechało wielu żeglarzy sportowych aby rywalizować na jednym z najmniejszych akwenów w Polsce. Pomimo zimowej pogody spowodowanej niżem Lorenza w zawodach udział wzięło aż 59 zawodników. Sportowcy zjednoczyli się! Tegoroczna edycja regat została włączona do cyklu imprez sportowych V Charytatywnej 5-tki z Fludrą, aby także żeglarze mogli wesprzeć zbiórkę środków na leczenie 7-letniej Julki. Regaty w Środzie Wielkopolskiej zostały objęte Patronatem Honorowym Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Holca, Starosty Średzkiego Ernesta Iwańczuka, Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska Piotra Mielocha, a także Wielkopolskiego i Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Pogoda rozdawała karty. W dniu regat wiele razy przejaśniało się, a deszcz pojawiał się tylko podczas trwającej rywalizacji. Zarówno otwarcie jak i zakończenie imprezy udało się przeprowadzić na sucho. Temperatura powietrza nie rozpieszczała, a w najcieplejszym momencie dnia wzrosła do +11ºC. Temperatura odczuwalna była nieco niższa. Dla żeglarzy jednak najważniejszy był wiatr. Tutaj nie można było narzekać. Południowy wiatr to jeden z kierunków na średzkim akwenie, który lubiany jest najbardziej. Do tego cyklicznie wzrastająca jego prędkość pozwoliła na sprawne rozegranie 3 wyścigów.
Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zadbali o każdy aspekt zawodów. Biuro oraz zaplecze gastronomiczne czynne było już od wczesnych godzin porannych. Przyjezdni żeglarze mogli poczęstować się gorącymi napojami i posilić. Zgłoszenia przebiegły sprawnie i planowo. O godzinie 10:00 odbyło się oficjalne otwarcie regat oraz odprawa uczestników z sędzią głównym zawodów Szymonem Polaczykiem. Omówiono trasę wyścigów dla każdej ze startujących klas, bezpieczeństwo oraz zasady fair-play rywalizacji. Następnie żeglarze rozeszli się do swoich jachtów aby zwodować je i przygotować się do rywalizacji.
Rywalizację przeprowadzono na trasie „po śledziu”, a więc po starcie żeglarze musieli zdobyć boję nawietrzną poprzez halsowanie. „Górny znak” usytuowany był bliżej Janowa. Z boi nr 1 żeglując z wiatrem musieli osiągnąć boję nr 2 usytuowaną niedaleko zapory. Z „dolnej boi” halsując wpływali na linię mety. Linia startowa i mety wraz ze statkiem komisji ustawiona była niedaleko kąpieliska miejskiego. Całe widowisko było więc w zasięgu wzroku dla wszystkich przebywających w tym czasie nad jeziorem. Była to także nie lada gratka dla fotografów. Z myślą o nich Akademia Żeglarstwa zorganizowała konkurs fotograficzny „Regatowy Kadr”. Zrobione fotografie podczas regat można było zgłosić do konkursu. W konkursie zostaną wyłonieni laureaci: nagrody publiczności oraz trzech wyróżnień Jury. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas zakończenia III edycji Wyścigu EKOżaglówek 01 czerwca br. w Środzie Wielkopolskiej.
Trzy piękne i niezawodne samochody marki Mazda nad „Jeziorem Średzkim”. Tegoroczna edycja regat wsparta została przez partnera Mazda Voyager Poznań, który ufundował nagrodę główną Mazdę CX-60 na weekend z pełnym bakiem oraz czeki pieniężne na zakupy w sklepie żeglarskim Kada-Plus. Nagrodę główną można było podziwiać przez cały dzień. Jednym z atutów auta był zamontowany automatyczny hak holowniczy z dużym uciągiem – 2,5 tony. Dziesięć czeków na kwotę 250zł każdy można było wylosować po ogłoszeniu wyników. Voyager Poznań zaprezentował nad jeziorem jeszcze dwie zjawiskowe Mazdy: CX-30 oraz MX-5.
Na jeziorze warunki zmieniały się. Przychodziły szkwały i mocniejsze kopy. W każdym z wyścigów zdarzały się wywrotki. Żeglarze sprawnie stawiali jachty i wracali do rywalizacji. W klasie Optimist zdarzył się falstart generalny. Procedurę startową powtórzono. Po za tym nie było większych incydentów. Pod koniec drugiego wyścigu warunki były najbardziej wymagające. Padał intensywny deszcz, a wiatr zdecydowanie wiał najmocniej. W trzecim wyścigu warunki złagodniały. Klasa Optimist do pokonania miała jedno okrążenie w wyścigu. Pozostałe klasy musiały wykonać dwa „śledzie”.
Po rozegraniu wyścigów przyjezdne ekipy pakowały się na powrót, a sędziowie podliczali wyniki rywalizacji w 6 kategoriach. W bazie można było poczęstować się domowymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców dzieci z Akademii. Wolontariusz z Fundacji Eisenhowera serwował pyszne gofry i kawę. Podczas regat do dyspozycji był także punkt gastronomiczny, partner regat – Restauracja Plażowa. Oczekiwanie na zakończenie było także dobrą okazją do wsparcia zbiórki środków na leczenie Julki Wojciechowskiej. Można było wrzucić gotówkę do puszki lub za pomocą e-skarbonki dokonać przelewu.
Około godziny 16 rozpoczęło się wyczekiwane przez uczestników zakończenie regat. Ogłoszono zwycięzców w 5 klasach i 6 kategoriach. Każdy uczestnik regat otrzymał dyplom. Dodatkowo dzieci do lat 12 ze wszystkich kategorii otrzymały Dziecięcą Odznakę Żeglarską PTTK – Optimistek w stopniu Zielonym wraz z dokumentem nadania (łącznie wręczono 27 odznak). W najmłodszej klasie Optimist do lat 11 najlepszy okazał się Jakub Sokołowski z lokalnego klubu UKŻ „Środa”, na miejscu 2 zawodnik z ŻLKS Poznań Jan Malinowski, a na trzecim miejscu podium stanął Filip Rumiej z KŻ MEWA Poznań. W kategorii Optimist 12-15 lat zwyciężyła Paulina Sokołowska z CHKŻ Chojnice. Dwa kolejne miejsca zajęli: Borys Koczorowski i Bruno Sierszyński z UKŻ „Środa”. W klasie Cadet jedyną załogą która zdecydowała się wystartować w tych warunkach była załoga Laury Witkowskiej i Blanki Janickiej ze średzkiej Akademii Żeglarstwa. W klasie Europa na 1 miejscu podium stanął Jakub Pudłowski z UKŻ „Wodniak” Piła, na miejscu drugim Nikita Kisielewski z Akademii Żeglarstwa. Na miejscu 3 klubowy kolega Franciszek Olender. W klasie Snipe dwa pierwsze miejsca przypadły załogom z ŻLKS Poznań: Karolowi Maciejewskiemu i Radosławowi Spassówka oraz Krzysztofowi Sulejewskiemu i Krzysztofowi Haufa. Na miejscu 3 uplasowała się załoga Akademii Żeglarstwa Dorota i Grzegorz Błaszak. W klasie Omega/Open na 1 miejscu podium stanęła załoga: Jerzy Solecki, Sebastian Szałecki, Michał Płóciennik, Damian Wiśniewski, Wojciech Sekular, Szymon Jackowiak, Tymoteusz Dyzma, Mikołaj Strauchmann. Drugie miejsce wywalczyła załoga Anny Waligóry, Wiktorii Pawłowskiej, Kacpra Kruszewskiego, Farida Chergui, Emilii Barczak, Piotra Smykały i Oliwi Berthold. Trzecie miejsce przypadło załodze Janisa Proksy, Łukasza i Leona Witkowskich. Podczas zawodów przeprowadzono rywalizację CUP4ALL w ramach, której na pokładach jachtów rywalizowały osoby niepełnosprawne na równi ze wszystkimi. W klasie Omega dozwolona była wymiana załogantów w każdym z wyścigów – tak aby jak największa ilość dzieci mogła wziąć udział w zawodach. Pełne wyniki regat dostępne na stronie wydarzenia: https://akademia.zeglarstwa.pl/regaty-edycja-2025-sroda-wielkopolska/
Tradycją regat jest wyróżnianie poprzez przyznawanie nagród specjalnych. Nagrodę – Puchar Trenera – Fair-Play przyznano 8-letniemu Adamowi Barczakowi z Akademii Żeglarstwa za walkę sportową ponad siły. Najmłodszą żeglarką okazała się 6 letnia Oliwia Berthold (Akademia Żeglarstwa), a najmłodszym żeglarzem 5 letni Leon Witkowski (Akademia Żeglarstwa). Najstarszy żeglarz regat Krzysztof Sulejewski wykorzystał szczęśliwy dzień i wylosował nagrodę główną od Mazda Voyager Poznań – samochód Mazda CX-60 na weekend z pełnym bakiem. Nagrodę specjalną dla Najliczniejszej Przyjezdnej Ekipy otrzymał klub Żeglarski Ludowy Klub Sportowy Poznań. Na zakończenie organizator podziękował wszystkim uczestnikom za udział, a partnerom i wolontariuszom za pomoc w organizacji eventu.
„Tak jak od 2012 roku organizuję regaty w Środzie Wielkopolskiej, tak do tej pory nie mieliśmy takiej pogody jak teraz. Wiele razy zmienialiśmy miesiące, w których rozgrywano zawody. Od pewnego czasu jest to jednak maj. Uciekliśmy od lipca ze względu na częste bezwietrze. We wrześniu mamy mocno napięty kalendarz regat wyjazdowych rangi mistrzowskiej. Maj dotychczas dawał nam największe szanse na wiatr i ogólnie dobrą pogodę. Tym razem jednak w połowie miesiąca doświadczyliśmy bardziej jesienno-zimowej aury. Z plenerowych eventów chyba poza rajdem samochodowym byliśmy jedynymi, którzy nie odwołali wydarzenia w Powiecie Średzkim. Dla żeglarzy nie były to warunki zaskakujące. Dla organizatorów jednak dość wymagające. Patrząc pod kątem celu szczególnego naszych regat mogę powiedzieć, że pogoda pokrzyżowała nam plany. Jednak patrząc pod kątem sportowym impreza udała się. Planowaliśmy udział co najmniej 100 zawodników i zdecydowanie większą zbiórkę środków dla chorego dziecka. Byliśmy na to przygotowani. Daliśmy radę – regaty uważam za udane. Lubię takie projekty gdzie przy okazji zabawy i rywalizacji sportowej można komuś pomóc. Dzięki współpracy z doświadczonym sztabem lokalnej firmy Faudra mogliśmy dorzucić się do zbiórki, która obecnie jeszcze trwa i zakończy się z końcem maja podczas ostatniego eventu – Rajdu Rowerowego. Kwota jaką już teraz udało się uzbierać jest spora i ustanawia nowy rekord dla Charytatywnej 5-tki z Fludrą. To dowód na to, że wspólne pomaganie, jednoczenie się w słusznej sprawie ma moc, działa i odnosi sukcesy!
Kolejny raz mieliśmy okazję podziwiać w Środzie Wielkopolskiej jachty różnych klas. Najbardziej popularne w Polsce i naszym mieście – Optimisty kojarzy już coraz większa ilość osób. Niektórzy mówią na nie mydelniczki ze względu na ich kształt. Tak na prawdę to bardzo wdzięczna konstrukcja, która pozwala dzieciom na łatwy start w świecie żeglarstwa sportowego. To jachty proste w budowie i obsłudze pozwalające na pływanie w różnych warunkach pogodowych na wszystkich akwenach świata. W rywalizacji sportowej żegluje się na Optimistach do 15 roku życia. Podczas regat mogliśmy także zobaczyć w akcji inną klasę dla żeglujących solo: Europa. Tutaj żeglują już zawodnicy bardziej zaawansowani oraz starsi zarówno młodzież jak i dorośli. Na jeziorze Średzkim rywalizowały także klasy dwu oraz wielozałogowe. Klasa Cadet do lat 17 oraz Snipe (Słonka) bez ograniczeń wiekowych gdzie pływa się w dwójkę: sternik oraz załogant. W klasie Cadet wykorzystywany jest trzeci żagiel – spinaker, który wciągany jest na maszt przy żegludze z wiatrem. Największymi jachtami w sobotę była klasa Omega w trymie Standard. A więc z dwoma żaglami: grotem i fokiem. Na Omegach żegluje się w 3-4 osobowych załogach.
Regaty w Środzie Wielkopolskiej to dla nas okazja aby pokazać piękno naszego sportu – żeglarstwa. Nasz sport jest widowiskowy, a zawody rozgrywane na naszym akwenie bardzo dostępne dla kibiców. Widok 59 zawodników rywalizujących na naszym „małym średzkim morzu” rozpalał serca i nagradzał trud organizatorów. Oczywiście, że chcielibyśmy, aby przyjeżdżało do nas więcej zawodników. Robimy wszystko co w naszej mocy rozbudowując nasz event. Jednak pogoda zawsze pozostanie tym czynnikiem nie do końca przewidywalnym w odległych terminach. Cieszę się, że wszystko co zaplanowaliśmy udało się zrealizować. Dość sporą pulę nagród udało się nam sprawnie rozlosować i wręczyć. Rosnąca ilość partnerów naszych regat pozwala na jeszcze lepszą organizację. Obecność partnerów jak i pomoc członków klubu pozwala na szeroką organizację regat przy zachowaniu niskiego wpisowego dla uczestników. Wszystko po to, aby zachęcać i stwarzać dogodne warunki do rywalizacji najmłodszym czy przyjezdnym z daleka. Promujemy żeglarstwo sportowe w naszym regionie. Promujemy region poprzez organizację regat.
W tym roku poszliśmy z kilkoma tematami do przodu. Przy współpracy z Fundacją Eisenhowera wprowadziliśmy rywalizację Cup4All – wśród uczestników regat mieliśmy osoby z niepełnosprawnościami. I gdybym o tym nie napisał – nikt by nie zauważył. I chyba to jest właśnie niesamowite w żeglarstwie – tak jak od zawsze powtarzam – żeglować może każdy. Stworzyliśmy warunki, aby załogi uzupełniały się zadaniami. Przeprowadziliśmy treningi. W efekcie końcowym wszystko się udało.
Dzięki ścisłej współpracy z PTTK kolejny raz mieliśmy okazję promować żeglarstwo i turystykę. Podczas regat nadaliśmy 27 odznaczeń. Dziecięca Odznaka Żeglarska – Optimistek jest dość młodym odznaczeniem. PTKK wyszło na przeciw najmłodszym żeglarzom (do lat 12) i stworzyło trzy stopnie odznaki Optimistek. My w sobotę nadawaliśmy w stopniu zielonym – tym najniższym za jeden odbyty rejs akurat w Środzie Wielkopolskiej. Dzieci będą mogły dokumentować kolejne rejsy w innych miejscach i starać się o wyższe stopnie odznaki.
W imieniu swoim oraz całej Akademii Żeglarstwa chciałbym serdecznie podziękować wszystkim partnerom i osobom wspierającym za wszelką pomoc i wkład w organizację eventu. Chociaż regaty trwały jeden dzień to jednak zdecydowanie więcej czasu zajęły przygotowania.” – Patryk Różański, komandor Akademii Żeglarstwa
GALERIA Z REGAT: