Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

Polska Liga Żeglarska

W sezonie 2021 załoga reprezentująca Akademię Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej podjęła się walki o kwalifikację do Pierwszej Ligi PLŻ w Sopocie. Na jachtach klasy Delphia24 po 3 dniach ścigania na Zatoce Gdańskiej udało się wejść do grona klubów żeglarskich biorących udział w PLŻ. Po udanym debiucie w rywalizacji ligowej w Sopocie i dobrym ściganiu w Gdyni, Szczecinie i Warszawie załoga AKA wywalczyła 11 miejsce i tym samym pozostała w 1 Lidze PLŻ na sezon 2022.

Projekt rywalizacji AŻ w PLŻ wyszedł ze strony nowych członków klubu, którzy stworzyli RST czyli Rebel Sailing Team: Bartosz Rominiecki, Marcin Macioszek, Stanisław Barczyński i Oskar Rożek. Czterech doświadczonych żeglarzy w różnych klasach regatowych i turystycznych to recepta na dobre ściganie i walkę o wejście do Ekstraklasy PLŻ. Sezon 2021 dla PLŻ był wyjątkowy za sprawą wprowadzenia nowej klasy jachtów na których przeprowadzona została cała rywalizacja. Na załogi czekały  nowe jachty RS21. Podczas czterech imprez załoga Akademii pokazała się z dobrej strony. O tytuł Klubowego Mistrza Polski rywalizują czołowe kluby żeglarskie w kraju. Wśród sterników oraz załóg konkurują nazwiska utytułowanych żeglarzy światowego formatu.

Sezon 2022. „18 września zakończyły się regaty finałowe 1 Ligi 2022 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty odbyły się na Zalewie Zegrzyńskim k. Warszawy. Do rywalizacji stanęło 18 załóg z całej Polski. Po rundach w Sopocie, Gdyni i Szczecinie nadszedł czas rozegrania finału. Wśród załóg nie zabrakło średzkiej Akademii Żeglarstwa (AKA). W poprzednich rundach Akademia prezentowała równą formę zajmując odpowiednio 6, 8 i 8 miejsca. Ta równa dyspozycja dawała w dalszym ciągu szanse na awans do Ekstraklasy. Wystarczyło zająć 4 miejsce w „generalce”. Regaty w Warszawie były więc szansą. Przez dwa dni załoga AKA ścigała się 13 razy. W zasięgu było 5 miejsce w Warszawie i tym samym 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Zadecydował 1 punkt, którego zabrakło aby wyjść z niekorzystnego remisu punktowego. Ostatecznie Akademia zajęła 7 miejsce w finałach. To jednak dało awans w klasyfikacji generalnej sezonu z 8 na 6 miejsce. „Tak wysoka lokata i znaczna poprawa wyniku względem sezonu 2021 to ogromny sukces dla średzkiej Akademii Żeglarstwa. Sezon 2022 w PLŻ był dla nas bardzo trudny. Z jednej strony mocna kontuzja naszego sternik Bartosza Rominieckiego, której następstwem była zamiana sterników na Arkadiusza Sedlewskiego. Z drugiej strony w finale Akademia wystawiła całkowicie nowy skład załogi: Piotr Pałejko, Wojciech Czochara i Przemysław Wiśniewski. Akademia pozostała w 1 Lidze PLŻ na sezon 2023. Wiemy, że Ekstraklasa jest w naszym zasięgu. Tym razem zabrakło w tabeli zaledwie 8 punktów do premiowanego 4 miejsca.” – Patryk Różański komandor AŻ

W roku 2023 nie zobaczymy reprezentacji Środy Wielkopolskiej w Polskiej Lidze Żeglarskiej ze względów finansowych. Nie udało się zebrać odpowiednich środków by pokryć wpisowe do sezonu oraz koszty związane z wyjazdami na regaty 1 Ligi.

Załogę wspierali partnerzy: Szopeneria – największy sklep żeglarski w Polsce, Alumina LTD Poznań, Saan Architekci, Design&Build Barczyński. Dziękujemy!!!

Załoga RST planuje zbierać doświadczenie także w strefie Match Racing-owej. Pierwsze kroki zostały już postawione podczas imprezy w Borsku zaliczanej do Polish Match Tour 2021 Apetyt na dobre wyścigi  rośnie w miarę jedzenia. Polish Match Tour (PMT) to system rozgrywania regat meczowych wzorowany na Pucharze Ameryki, a ich wyniki zaliczane są do rankingu Pucharu Świata.

Jak można kibicować i śledzić wyniki naszej załogi? Organizator zapewnia podczas rozgrywek transmisje „na żywo” z wyścigów, tracking wszystkich załóg oraz bezpośrednie wyniki na stronie. Dostępne są także retransmisje, konferencje prasowe i wywiady z żeglarzami. Zachęcamy także do bezpośredniego kibicowania. Pełny kalendarz imprez PLŻ pomoże zaplanować wyjazd. Na stronie Akademii oraz fanepage-u będziemy na bieżąco udostępniać materiały prasowe oraz relacje. Pozostańmy w kontakcie!

Bartosz Rominiecki – sternik, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor windsurfingu. Z żaglami związany od najmłodszych lat. Swoje pierwsze kroki stawiał w klasie Optimist pod barwami Powidzkiego klubu KS Szanty. Ostatnie dwa sezony rywalizował w klasach turystycznych Pucharu Polski Jachtów Kabinowych [PPJK], gdzie sezon 2020 zakończył na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej. Żądny rozwoju i współzawodnictwa z najlepszymi teamami w Polsce stworzył zespół, który w sezonie 2021 powalczy o wysokie miejsce w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Jego marzeniem jest walka o czołowe miejsca w cyklu regat Polish Match Tour. Każdą wolną chwilę spędza w otoczeniu wody i wiatru.

Marcin Macioszek – przygodę z żeglarstwem zaczął już w szkole podstawowej. Pływał na różnych jachtach turystycznych głównie po Mazurach i w Chorwacji. Żeglarstwo regatowe odkrył w 2014 r. Swoją karierę zaczął na jeziorze Powidzkim biorąc udział w regatach organizowanych w ramach Grand Prix Jeziora Powidzkiego. Kolejnym krokiem był udział w cyklu regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Dotychczasowe osiągnięcia to: zdobycie 1 miejsca w Grand Prix Jeziora Powidzkiego w klasie T2, tytuł II Wicemistrza Polski w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w klasie T2 w 2020 r., III miejsce w klasie T2 na Volvo Gydnia Sailing Days, I miejsce w klasie T2 w regatach o Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego.

Sport i rywalizacja towarzyszą od zawsze. W wieku 5 lat wziął udział w biegu narciarskim na dystansie 100 m [Bieg Gwarków w Andrzejówce]. Z biegiem lat narty zamienił na snowboard. W latach 2011-2016 był Mistrzem Polski Techników Dentystycznych w Narciarstwie Alpejskim w kategorii: SNOWBORD. Przez wiele lat był uczestnikiem przełajowych rajdów rowerowych, biegów survivalowych na różnych dystansach. Zimą poza snowboardem jeździ na łyżwach i biega. Pasjonuje się kitesurfing-iem, ale to żeglarstwu poświęca najwięcej czasu.

W życiu prywatnym jest mężem i tatą trójki nastolatków, z którymi dzieli swoją pasję.

Motto: „Sukces to drabina, po której nie sposób się wspiąć z rękami w kieszeniach” Philip Wylie.

Stanisław Barczyński – od dziecka pływa w Powidzu. Omegi, Maki, Katamarany, windsurfing – na wszystkim co było pod ręką. Sportowo zaczął żeglarską karierę w PPJK. W 2014 oraz 2015 roku wraz z załogą zdobył dwa mistrzostwa Polski w T3 na bardzo fajnej jednostce Beneteau FC8. Sportowe zainteresowania również w nurkowaniu, snowboardzie, skokach spadochronowych, sportach motocyklowych i strzelectwie. Kocha podróżować, gotować i budować. Lubi dobrą muzykę i kino. Wolny czas stara się zawszę spędzać aktywnie, głównie na wodzie i w powietrzu. Aktualnie w trakcie wyrabiania licencji pilota podbija przestworza. Pasją do latania zaraził się od ojca, który jest utytułowanym sportowym pilotem. Wszystkimi sportowymi pasjami zaraził go ojciec Ojciec, gotowaniem Mama. Na co dzień prowadzi firmę budowlaną.

Oskar Rożek – absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu pływanie. Obecnie student kierunku resocjalizacja. Przygodę z żaglami rozpoczął w Klubie Żeglarskim Szanty Gniezno na Optimistach. Obecnie pasjonat kataramanów. Sporty wodne czyli pływanie i żeglarstwo to jego wielka pasja. Uwielbia rywalizacje i współzawodnictwo.