Sport rozwija się każdego dnia. Jak nie goni technologii, to goni osiągnięcia. Chęć samodoskonalenia się zawodników oraz trenerów napędza ten rozwój. Tak samo i oczekiwania otaczającego świata. Kibice pragną coraz więcej, szybciej i ciekawiej. Aby sprostać wyzwaniom Polski Związek Żeglarski prowadzi dla polskiej kadry szkoleniowej Akademię Rozwoju Trenera. W ramach Akademii trenerzy z całego kraju mają możliwość podnosić swoje kwalifikacje.
W ostatnią środę marca w Poznaniu odbyła się V sesja poświęcona diagnostyce w sporcie. Do Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka – LaBthletics na Poznańskiej AWF zjechali uczestnicy znad morza, z Krakowa oraz Wielkopolski. Całodniowe szkolenie poświęcone było: testom motorycznym wykorzystywanym w ocenie sprawności specjalnej żeglarzy, urządzeniom wykorzystywanym do kinematycznej analizy ruchu i koordynacji ruchowej, wadom i zaletom różnych technik analizy składu ciała, metodom pomiaru wydolności krążeniowo-oddechowej organizmu i kluczowym parametrom biochemicznym wykorzystywanym w diagnostyce sportowej.
W specjalistyczną wiedzę wprowadzili wybitni naukowcy prof. dr hab. Jacek Zieliński, dr Barbara Pospieszna, dr Michał Włodarczyk i dr inż. Michał Janowski. Uczestnicy pracowali na najnowocześniejszym sprzęcie diagnostycznym, z którego obecnie korzystają m.in. olimpijczycy.
„Po ostatniej sesji na poznańskim AWFie mogę śmiało powiedzieć, że wiedza ta może wyprzedzać obecny standard i znacznie ulepszać procesy monitorowania skuteczności przygotowania fizycznego sportowców. W moim przypadku żeglarzy. Szkolenie w ART dodaje mi energii do działania i umacnia w kierunku, w którym podążam od lat.” – Patryk Różański