Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

Kolejne odznaczenia dla żeglarzy z Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej. Odznaki nadane przez PTTK.

W grudniu, podczas spotkania opłatkowego w sali wykładowej Akademii nadano odznaczenia PTTK średzkim żeglarzom. Dużą niespodziankę zrobił nam kolega Józef Ostrowicz instruktor turystyki żeglarskiej PTTK, który przyjechał do nas z bardzo dobrymi informacjami. Ośmiu naszych członków zdobyło odznaki za uprawianie turystyki żeglarskiej połączonej z poznawaniem naszej ojczyzny. Zależnie od dotychczasowych osiągnięć przyznano:

  • Mikołajowi Raweckiemu odznakę „Optymistek” w stopniu „zielony”
  • Julii Raweckiej odznakę „Optymistek” w stopniu „zielony”
  • Mikołajowi Osuch odznakę „Optymistek” w stopniu „zielony”
  • Martynie Kawińskiej odznakę „Optymistek” w stopniu „zielony”
  • Damianowi Kawińskiemu popularną brązową ŻOT
  • Faridowi Chergui popularną brązową ŻOT
  • Kacprowi Kaźmierczakowi popularną brązową ŻOT
  • Wioletcie Różańskiej srebrną ŻOT

Odznaczenia wręczył komandor Patryk Różański. Akademia Żeglarstwa wraz z PTTK rozwija turystykę żeglarską wśród dzieci i młodzieży. Wyjazdy na regaty lub rejsy rozszerzane są o elementy turystyki tak, aby uczestnicy wyjazdów zorganizowanych mieli możliwość szerszego poznania naszego pięknego kraju. Każdego roku poznajemy kilka miast i akwenów. Każdy wyjazd to nowe przygody, nowi przyjaciele i nowe piękne miejsca, do których warto wracać.

Odznaka

W 2019 r. ustanowiono DZIECIĘCĄ ODZNAKĘ ŻEGLARSKĄ PTTK ?OPTYMISTEK?, która ma na celu propagowanie turystyki żeglarskiej wśród najmłodszych, promowanie spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, upowszechnianie ceremoniału, etykiety i tradycji żeglarskich, w rejsach turystycznych trwających, co najmniej 24 godziny. Zdobywaniu odznaki przez najmłodszych turystów żeglarzy mają towarzyszyć walory edukacyjne i wychowawcze, umożliwiające poznanie historii i zabytków, osobliwości przyrody i zasad jej ochrony, sprzyjać łączeniu różnych form turystyki kwalifikowanej z żeglarstwem. Odznaka przeznaczona dla dzieci w wieku do lat 12. ma trzy stopnie: zielony, żółty i granatowy. Młodzież powyżej 12. roku życia może zdobywać Żeglarską Odznakę Turystyczną PTTK.

Odznaka

W 1954 r. wprowadzono ŻEGLARSKĄ ODZNAKĘ TURYSTYCZNĄ (ŻOT) w celu zachęcenia żeglarzy, a w szczególności młodzieży, do systematycznego uprawiania turystyki żeglarskiej, połączonej z poznawaniem kraju ojczystego, jego atrakcji turystycznych, piękna i kultury, jego dróg wodnych, wybrzeża i portów, jak również krajów sąsiednich i ich portów. ŻOT można zdobywać po ukończeniu 12. roku życia, na rejsach trwających co najmniej 24 godziny, zaliczając za przebycie pod żaglami 1 km szlaku w rejsach po wodach śródlądowych przy płynięciu z prądem ? 1 pkt., po wodach stojących ? 2 pkt., pod prąd ? 3 pkt. Za przebycie pod żaglami 1 Mm (mili morskiej) w rejsach zatokowych i zalewowych ? 2 pkt., w rejsach morskich ? 1 pkt. Punkty zalicza się na podstawie przebytych kilometrów lub mil morskich, względnie za każdy dzień rejsu liczy się 25 pkt. Odznaka ma sześć stopni: popularny, brązowy, srebrny, złoty, duży srebrny i duży złoty.