18 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiązania Węzłów. Do samych obchodów przygotowywaliśmy się cały grudzień. Podczas przygotowań doszkalaliśmy się z umiejętności wiązania jak i nadganialiśmy wiedzę teoretyczną, która towarzyszy całej tematyce związanej z węzłami i linami. Przygotowaliśmy materiały dydaktyczne oraz naszą salę wykładową. W grudniu rozesłaliśmy także zaproszenia do wspólnego wiązania węzłów do szkół i różnych firm, instytucji. Dla nas to pierwsze takie obchody. Wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Wiązaczy Węzłów zorganizowaliśmy obchody w powiecie średzkim. Zakres naszej działalności jednak rozszerzył się na Poznań oraz Kościan. Poniżej prezentujemy opis naszych działań.
Środę w Środzie rozpoczęliśmy od spotkania z przedszkolakami w Niepublicznym Przedszkolu „Wiśniowy Ogród” Wioletta Różańska. Razem z dziećmi podjęliśmy temat zawiązania wspólnie kilku łatwych węzłów. Z pomocą instruktora Patryka Różańskiego zawiązaliśmy także bardziej skomplikowane węzły. Dzieci wiązały samodzielnie oraz zespołowo. Jak się okazało podczas prelekcji węzły towarzyszą nam na co dzień od urodzenia. Dzieci znalazły węzły (te które mają buty sznurowane) w sznurowadłach, w broszkach, kokardach, sznurkach w bluzach i spodniach. Pani Kornelia oraz Danuta zaplotły dziewczynkom warkocze. Znalazły się także bransoletki. Spotkanie minęło nam miło i owocnie. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Wieczorem w sali wykładowej Akademii w większym gronie przeprowadziliśmy otwarty wykład o węzłach oraz ćwiczenia praktyczne. Trener Patryk Różański wprowadził uczestników w świat lin i węzłów. Na przybyłych gości czekała wystawa z opisanymi już wcześniej związanymi węzłami oraz materiały dydaktyczne. Każdy mógł spróbować swoich sił. Była tez okazja do zaprezentowania umiejętności średzkich żeglarzy. Niektórzy z nas poradzili sobie z wiązaniem popularnych żeglarskich węzłów za plecami bez patrzenia. Spotkanie przedłużyło się do późnych godzin, a dyskusje nie miały końca. Temat lin, węzłów, a także żeglarstwa to temat rzeka. Pogłębiając wiedzę na temat węzłów, które towarzyszą nam każdego dnia we wszystkich dziedzinach życia zaczynamy bardziej je dostrzegać i doceniać. Poniżej przedstawiamy fotorelację ze spotkania.
Nawiązując do Światowego Dnia Wiązania Węzłów, podczas zajęć dydaktycznych zawodników Kościańskiego Klubu Żeglarskiego, które odbyły się w sobotę zawiązano wiele węzłów. W żeglarstwie węzły odgrywają bardzo ważną rolę. Bez nich nie da się żeglować. Podczas zajęć uczyliśmy się wiązać te węzły, które trzeba znać i potrafić zawiązać w każdej sytuacji w dowolnym momencie. Uczymy wiązać węzły różnymi sposobami. Ważna jest także umiejętność ich odwiązywania. Wiedza ta ma swoje miejsce w żeglarstwie sportowym. Dlatego też węzłom poświęcamy sporo czasu w roku.
„Od dzieciństwa uczony byłem wiązać węzły i dbać o liny. Umiejętność ta rozwijała się wraz z dorastaniem w roli żeglarza. W czasach kiedy moje zainteresowania dopiero się kształtowały nie było tak szerokiego dostępu do wiedzy jak obecnie. Gdy ja poznawałem sztukę wiązania jedynym źródłem wiedzy byli doświadczeni żeglarze. Książki bywały, ale tak na prawdę mało kto z nich korzystał. Ja na swoją pierwszą ilustrowaną książkę o węzłach (zagraniczną tłumaczoną na język polski) musiałem trochę poczekać. Tak więc moje umiejętności opierały się na praktyce i informacjach uzyskanych od innych wiązaczy. Poza tym, że w mojej rodzinie żeglarzy nie brakuje, to mam to szczęście, że moja mama jest krawcową, od której wiele się nauczyłem. Na zajęciach technicznych potrafiłem się odnaleźć i sporo z nich wyciągnąć także w szkole. Tak więc z roku na rok moje spojrzenie na węzły, liny i cały świat związany z wiązaniem stawało się coraz szersze. Faktycznie na co dzień węzły w większości przypadków kojarzą się z żeglarstwem. To jednak bardzo mylne i niesprawiedliwe myślenie. Zachęcam do pogłębiania wiedzy na temat węzłów. To bardzo ciekawe i praktyczne zajęcie. W Akademii Żeglarstwa, którą prowadzę można znaleźć spore pokłady wiedzy jak i inspiracji, serdecznie zapraszam.” – Patryk Różański komandor Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej.
Manual obchodów:
Dołącz do nas i zrób zdjęcie, na którym wiążesz węzeł i opublikuj je na portalu społecznościowym z dopiskiem #worldknottyingday Zawiąż dowolny węzeł, łatwy lub skomplikowany, taki który robisz codziennie lub taki jakim chcesz się pochwalić, albo zrób zdjęcie jak kogoś uczysz wiązać węzeł lub grupę osób uczącą się wiązać węzły. Najważniejsze aby oznaczyć zdjęcie #?worldknottyingday? , jeśli chcesz dodaj kilka słów od siebie, aby wyjaśnić, co jest na zdjęciu i opublikuj to na Facebook, Instagram itp.
Dlaczego 18 grudnia?
Clifford W. Ashley (1881?1947) był wybitnym działaczem XX wieku w dziedzinie wiązania węzłów oraz autorem encyklopedii Ashley Book of Knots, często nazywaną ?biblią? węzłów. Urodził się 18 grudnia. Właśnie dlatego IGKT wybrało tę datę na Światowy Dzień Wiązania Węzłów.