Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej

Zgrupowanie Sportowo-Regatowe Akademii Żeglarstwa w Koninie 24-30.06.2023

Ostatni tydzień czerwca 2023 roku spędziliśmy na 7 dniowym zgrupowaniu stacjonarnym w Gosławicach w Koninie. Po ponad 6 miesiącach przygotowań udało się zrealizować projekt Patryka Różańskiego, w którym docelowo wzięło udział 34 młodych żeglarek i żeglarzy z 5 klubów żeglarskich, z 4 Okręgowych Związków Żeglarskich w Wielkopolsce, w 6 klasach sportowych i amatorskich. Jezioro Pątnowskie pokazało swoje różne oblicza pozwalając na żeglowanie w szerokim spektrum warunków pogodowych. Przy współpracy z MOSiR Konin, MOW „Przystań Gosławice”, KŻ „Spinaker” mieliśmy dostęp do bogatej infrastruktury niezbędnej to przeprowadzenia zgrupowania.

Kluby biorące udział w zgrupowaniu:

Klasy: Optimist, Europa, 420, ILCA4, Snipe, Omega

Bogaty program zgrupowania zawierał (wykłady, warsztaty, praktyka): budowę jachtu w żeglarstwie sportowym dla różnych klas, prawidłowe taklowanie jachtów, trymowanie żagli, obsługę jachtów, żeglowanie solo, pracę w załodze 2 i wieloosobowej, aerodynamikę, hydrodynamikę, nautykę, żeglowanie w różnych warunkach pogodowych 2-7Bft (w tym także pokazy łączone przy 5-7Bft), strategię i taktykę w żeglarstwie sportowym, przygotowanie fizyczne z motoryką ukierunkowaną, psychologię sportu, pracę zespołową i indywidualną, wyścigi próbne i definiujące, analizy i pomiary. Dzięki współpracy trenera Patryka Różańskiego (AŻ) z trenerem Faridem Chergui (AŻ), trenerem Tomaszem Karolczakiem (Wodniak Jarocin) i trenerem Rafałem Wrzesińskim (Spinaker Konin) możliwe było przeprowadzenie w sposób bezpieczny i sprawny całego procesu szkolenia. Dzięki pomocy ze strony w/w oraz Łukasza Jankowskiego (Vega Pleszew) mogliśmy prowadzić asekurację bezpośrednią 4 RIB-ami i 1 jachtem motorowodnym.

Zakwaterowanie w pięknych i w pełni wyposażonych domkach MOW „Przystań Gosławice” bezpośrednio nad jeziorem przy przystani żeglarskiej usprawniło koordynację grup dzieci i młodzieży. Ośrodek przygotowano do sezonu wzorowo. Operator punktu gastronomicznego Restauracja Nowa Era – Karolina Grzelczyk z Konina odpowiedzialny za wyżywienie wszystkich uczestników obozu sportowego stanął na wysokości zadania zapewniając zbilansowane, smaczne posiłki przy jednoczesnym wystawnym serwisie.

W drugi dzień zgrupowania udało się poznać bliżej Gosławice podczas „Żywego Skansenu” – dnia otwartych atrakcji w Muzeum Okręgowym w Koninie. Zwiedziliśmy skansen, zamek i pałac, w którym funkcjonuje 3 poziomowe muzeum ze stałą ekspozycją oraz wystawami sezonowymi. Przepiękny wernisaż „Wiatr na śmigłach gra” fotografii Ryszarda Fórmanka dopełniał wydarzenie. Na gości czekał poczęstunek i zimne napoje. Można powiedzieć, że tego dnia wszystkie drzwi w Gosławicach były dla nas otwarte. Skorzystaliśmy z tej okazji. Najbardziej zachwyciły nas domki, wiatraki i ich stan zachowania w skansenie oraz eksponaty w muzeum: słoń leśny, makiety kopalni odkrywkowych i wykopaliska. Ponieważ była to niedziela mieliśmy okazję wziąć udział we mszy świętej w kościele św. Andrzeja Apostoła.

Jezioro Pątnowskie zachwyciło nas czystością i temperaturą wody. Termin zgrupowania okazał się idealnie wstrzelony w typowo żeglarską pogodę. Przez 6 z 7 dni wiał zbliżony do zachodniego kierunku wiatr. W ostatni dzień odkręciło na południowy. Burze przechodziły nocami, a jeden jedyny deszczowy dzień w żaden sposób nie pokrzyżował planów. Średnią głębokość jeziora – dość płytką zrekompensowała nam powierzchnia jeziora i długie trasy. Przy wywrotkach kluczowe było szybkie i sprawne stawianie jachtu. Na horyzoncie towarzyszyły nam dwa charakterystyczne punkty odniesienia: Elektrownia Pątnów zwana przez niektórych „fabryką chmur” oraz złota kopuła Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym.

W poniedziałek mieliśmy okazję udzielić wywiadu do Radio RMF MAXX. Opowiedzieliśmy o zgrupowaniu, rozmawialiśmy o żeglarstwie sportowym, a dzieci miały możliwość odpowiedzenia na zadawane pytania.

Uczestnikami zgrupowania były dzieci, młodzież oraz zawodnicy w przedziale wiekowym 7-21 lat. Każdy przyjechał na innym etapie i poziomie wyszkolenia. Szeroki program obozu pozwolił na doskonalenie swoich umiejętności wszystkim zawodnikom niezależnie od klasy. Połączenie kilku typów jachtów sportowych na zgrupowaniu było celowe. Dało możliwość szerszego spojrzenia na omawiane zagadnienia. Wszystko po to, aby uczestnicy obozu wynieśli dla siebie jak najwięcej wiedzy i umiejętności.

W czwartek przeprowadzono symulację regat i rozegrano 4 wyścigi kontrolne w pełnym formacie przy wietrze 5-7,5m/s. Podopieczni mieli okazję do wdrożenia nowej wiedzy i umiejętności. Dla trenerów była to okazja do wyłapania elementów wymagających dalszej pracy w sezonie. Mała rywalizacja wpłynęła pozytywnie na całą grupę zawodników. Na zakończeniu obozu ogłoszono wyniki Wyścigu o Puchar Zgrupowania i nagrodzono zwycięzców. Każdy uczestnik zgrupowania otrzymał Certyfikat oraz za udział w wyścigu nagrodę rzeczową.

Akademia Żeglarstwa pragnie jeszcze raz serdecznie podziękować za pomoc w organizacji zgrupowania: Konin. Tu płynie energia, MOSiR Konin, MOW „Przystań Gosławice”, KŻ Spinaker Konin, wszystkim trenerom asystentom Faridowi Chergui, Tomaszowi Karolczakowi, Rafałowi Wrzesińskiemu, Karolinie i Marcinowi Grzelczyk za perfekcyjną gastronomię, ratownikowi medycznemu Bartoszowi Dunajowi, Piotrowi Woźniakowi i sklepowi żeglarskiemu Szopeneria.pl za pomoc w uzupełnieniu i wymianie uszkodzonego sprzętu na nowy na cito, Wioletcie Różańskiej sekretarz Akademii pełniącej funkcję Kierownika Wypoczynku podczas zgrupowania oraz rodzicom uczestników.

„Tegoroczne lato zaczęliśmy od największego projektu żeglarskiego w tym roku. Zaczęliśmy od 7-dniowego zgrupowania sportowo-regatowego w Koninie.

Od lat organizuję półkolonie żeglarskie w Środzie Wielkopolskiej. Wypoczynek w tej formie lokalnie sprawdza się i znajduje odbiorców. Dzięki zajęciom sportowym zachęcamy dzieci i młodzież do żeglarstwa, a to z kolei generuje nowych członków Akademii, którzy zapisują się do klubu żeglarskiego by uczyć się dalej. Przed nami 5 turnusów półkolonii na jeziorze Średzkim.

Projekt, który zrealizowaliśmy na jeziorze Pątnowskim w Gosławicach w Koninie powstał z myślą o adeptach Akademii, którzy są już zawodnikami PZŻ lub w tym sezonie nimi się staną. Obóz stacjonarny z bogatym programem edukacyjnym połączony z rekreacją i wypoczynkiem miał na celu wejście na wyższy poziom każdego uczestnika. Doszkalaliśmy w dość szerokim spektrum sprzętowym. Klasy solo oraz wieloosobowe nawzajem się uzupełniały. Dzieci i młodzież miały możliwość przekonania się jak wygląda rutyna przygotowania w sporcie oraz doświadczyła na sobie, które elementy są kluczowe. W sposób bezpieczny udało się żeglować przy warunkach od 2Bft do 7. Pogoda zgrała się w terminie ze zgrupowaniem. To muszę przyznać, że meteorologia to jeden z najtrudniejszych elementów podczas planowania treningów. Tygodniowe zgrupowanie miało zbuforować ewentualne dni bezwiatrowe. Jak się okazało nie było takiej potrzeby – wiało codziennie.

Jakbym miał podsumować ten projekt to zdecydowanie mogę powiedzieć, że los sprzyjał przy jednoczesnym odpowiednim przygotowaniu. Udało się przeprowadzić cały program przygotowany na ten czas. Przewidzieliśmy wszystkie ewentualne trudności i im sprostaliśmy. Wypoczynek minął bezpiecznie. Zintegrowano 34 uczestników (nie licząc kadry) z 5 wielkopolskich klubów żeglarskich w 6 klasach. Wiek uczestników także zachwycił. Najmłodszy 7 letni Adam w czwartek pokonał „śledzia” na dystansie 10km. Spotkaliśmy się z dużą otwartością i życzliwością ze strony KŻ Spinaker oraz MOSiR Konin za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Osoby ukierunkowane na dobro dzieci i młodzieży oraz rozwój sportu zawsze dodają pozytywnej energii niezbędnej do realizacji tak złożonych projektów.” – organizator zgrupowania Patryk Różański

FOTORELACJA w przygotowaniu

informacja prasowa, materiał prasowy: kontakt@akademia.zeglarstwa.pl oraz bezpośrednio komandor klubu 792-670-007