Kolejny raz w średzkiej Akademii Żeglarstwa obchodzono Światowy Dzień Wiązania Węzłów, który przypada na 18 grudnia. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1881 roku urodził się Clifford Ashley autor i twórca odręcznie ilustrowanej „Księgi Węzłów Ashley-a”. Księga ta po raz pierwszy wydana została w 1944 roku. W ponad 600 stronnicowym tomie autor zawarł na ponad 7000 ilustracjach 3800 węzłów. Praca nad książką zajęła Amerykaninowi 11 lat. Pomysł, aby 18 grudnia nabrał szczególnego znaczenia na cześć amerykańskiego artysty wyszedł z Międzynarodowego Stowarzyszenia Wiązaczy Węzłów z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Encyklopedia węzłów Clifford-a Ashley-a jest do dnia dzisiejszego największym zbiorem węzłów z całego świata z wszystkich dziedzin ówczesnego czasu. Jest to niepowtarzalne dzieło, za którym kryją się lata ciężkiej pracy. Na początku grudnia czytelnia Akademii wzbogaciła się o egzemplarz „The Ashley Book Of Knots„.
W tym roku wydarzenie promowane przez Akademię w Środzie Wlkp. dotarło do blisko 2 tysięcy odbiorców poprzez portal społecznościowy. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym tematem. Każdy z nas na co dzień wiąże sporo węzłów i korzysta z ich dobrodziejstwa. Wiążemy buty, krawaty, bransoletki, zaplatamy włosy, ale także korzystamy z tkanin, które są jednym z masowych produktów powstających dzięki węzłom. Wędkarze wiążą haczyki, rybacy tkają sieci, alpiniści sporo wiążą podczas wspinaczki lub pracy. Jest sporo zawodów, w których umiejętność wiązania lin jest potrzebna i stosowana. Teraz w okresie świątecznym nie jeden prezent będzie zapakowany w piękny świąteczny papier i zawiązany ozdobną tasiemką węzłem na kokardkę. Na ogół węzły kojarzymy z żeglarstwem. To jednak tylko namiastka wspaniałego świata węzłów. Ze względu na obecną sytuację w kraju obchody odbyły się w formie zdalnej. W tym roku nie odbyły się warsztaty w sali wykładowej Akademii. Wszystkie działania przebiegły za pomocą Internetu.
Jak obchodzimy ten dzień? Wystarczy zawiązać dowolny węzeł, łatwy lub trudny, prosty lub skomplikowany i uwiecznić go za pomocą fotografii lub filmu. Następnie należy opublikować fotografię z dopiskiem: #worldknottyingday oraz #sredzkaakademiazeglarstwa (za pomocą dopisków # będziemy mogli znaleźć także Twoje węzły). Można opcjonalnie dodać swój komentarz i opisać prezentowany węzeł, technikę czy zastosowanie. Gdzie obchodzimy ten dzień? Wszędzie gdzie jest to możliwe, a publikujemy na portalach społecznościowych. Wiązać można za pomocą sznurowadeł, krawatów, szali, itp. Można także przygotować wcześniej liny, sznury, nici czy żyłki wędkarskie. I co najważniejsze, dzień obchodzimy 18 grudnia, ale publikować węzły można przez cały rok. Zachęcamy więc do wiązania i chwalenia się swoimi dziełami w Internecie!
A tak obchodziliśmy ten dzień rok temu: https://akademia.zeglarstwa.pl/swiatowy-dzien-wiazania-wezlow-18-grudnia/